Mišići nas pokreću, omogućuju da jedemo, da se smijemo, trčimo, gledamo. Omogućuju nam da skačemo, plešemo, oni su, složit će se mnogi, ‘motor’ koji pokreće naše tijelo, sagorijeva masti i kalorije. Povećanje njihove mase povezuje se s jačanjem imuniteta, povećanjem razine energije i smanjenjem stresa. Donosimo vam neke zanimljive činjenice o više od 600 veličanstvenih pokretača koje nikako ne smijemo zanemariti.
Odrasla osoba ima više od 600 mišića. Mnogi od ovih mišića pričvršćeni su za kosti i pružaju potporu cjelokupnoj strukturi. Kako bismo napravili samo jedan korak koristimo čak 200 mišića. Samo za održavanje ravnoteže, dok stojimo, stalno radi oko 300 mišića u našem tijelu. Prilikom izgovaranja samo jedne riječi pokrećemo čak 72 mišića.
- Za osmijeh je potrebno 17 mišića.
- Namršteno lice ‘priuštit’ će vam pokretanje čak 43 mišića.
Najveći mišić u ljudskom tijelu
onaj na kojem sjedimo – gluteus maximus ili mišić stražnjice, također poznat kao ‘gluteus’. Ovi mišići (sa svake strane je po jedan) pomažu u pokretanju kukova i bedara te drže trup tijela uspravnim.
Dobro je znati kako je to ujedno glavni mišić uključen u pokret prilikom penjanja stepenicama.
Najmanji mišić u tijelu
Nalazi se unutar uha. Zove se stapedius i kraći je od 2 milimetra, prema Guinnessovoj knjizi rekorda. Njegov je zadatak poduprijeti najmanju kost u tijelu koja je dio srednjeg uha i pomaže u provođenju vibracija do unutarnjeg uha.
Zanimljivosti o mišićima
Mišići oka su mišići koji se neprestano prilagođavaju. U sat vremena čitanja oči mogu napraviti čak 10 000 koordiniranih pokreta.
Iako se u kategoriju najsnažniji mišić u tijelu može svrstati više mišića, ovisno o definiciji pojma snažno, čini se da se većina izvora slaže da je srce mišić koji najviše odnosno najteže radi. Ovaj organ pumpa najmanje 9450 litara krvi dnevno, a u jednom danu srce otkuca čak više od 100 000 puta.
Mišići i toplina
Prilikom kretanja mišići se stežu i opuštaju, a proces kontrakcije dovodi do proizvodnje toplinske energije. Kada se prilikom vježbe proizvodi puno toplinske energije, krvne žile pomažu da se ta energija preusmjeri na kožu i sprječavaju pregrijavanje mišića.