Pokušavate smršavjeti, ali vam ne uspijeva? Imate osjećaj da se vrtite ukrug? Ako to želite promijeniti, iznimno će vam korisno biti da naučite kako brojiti kalorije!
Matematika mršavljenja veoma je jednostavna – potrošite više nego što unosite. Kad to uspijete postići, ulazite u kalorijski deficit i kilogrami se počinju topiti. Treninzi i prehrana glavni su čimbenici koji vam mogu pomoći da to postignete, a brojenje kalorija samo je još jedan alat koji možete upotrijebiti da sebi olakšate proces mršavljenja.
Vrlo često nismo svjesni koliko kalorija doista unosimo, a koliko trošimo! No kad se jednom bolje upoznamo s različitim namirnicama i njihovim kalorijskim vrijednostima, možemo mnogo kvalitetnije kontrolirati vlastiti unos hrane. A kada to naučimo, doista počinjemo upravljati razvijanjem svojega tijela kakvo želimo.
Nastavite čitati da biste naučili kako brojiti kalorije!
Što su uopće kalorije?
Kalorije su mjerne jedinice energetske vrijednosti hrane. One nas upozoravaju na to koliko energije naše tijelo može dobiti od određene namirnice.
Važno je znati da će se sva energija koju tijelo odmah ne potroši uskladištiti u obliku masti, za neku kasniju uporabu. Tako se debljamo. U davnoj povijesti to je našim predcima omogućavalo preživljavanje u razdobljima kad je hrana bila vrlo slabo dostupna. No s obzirom na to da nam je hrana danas uvijek dostupna, to nam često više šteti nego koristi.
I dok nas kalorije upozoravaju na energetsku vrijednost namirnice ili obroka, ne govore nam baš ništa o nutritivnoj vrijednosti!
Zato broj kalorija nije i ne smije biti jedino mjerilo koliko je zdrava pojedina namirnica. Kalorije su nam samo korisna informacija koja će nam pomoći da upravljamo energetskim unosom hrane.
Kako brojiti kalorije?
Da biste imali koristi od brojenja kalorija, najprije morate znati koliko biste kalorija trebali unijeti. To ovisi o vašoj dobi, tjelesnoj spremi, težini, visini i drugim čimbenicima. Na internetu postoje mnogobrojni kalkulatori i aplikacije koje će vam pomoći da dođete do tog broja, a u tome vam može pomoći i osobni trener ili nutricionist!
Kad jednom otkrijete taj broj, morate ciljati ispod njega.
Kalorijska se vrijednost proizvoda najčešće iskazuje za 100 g tog proizvoda, a tu informaciju obično možete naći na njegovu pakiranju ili guglanjem.
Za početak će vam svakako trebati vaga te bilježnica ili aplikacija u koju ćete zapisivati vrijednosti. U pripremanju obroka izvažite svaku namirnicu – tako ćete doista znati koliko kalorija ima svaki sastojak vašeg jela. Zbrojite dobivene vrijednosti da biste dobili kalorijsku vrijednost cijelog obroka, a isto učinite i na kraju dana da biste vidjeli jeste li uspjeli ostati u granicama svojega dnevnog kalorijskog unosa. U početku će taj proces biti spor i kompliciran, no vrlo brzo naučit ćete i okom procijeniti težinu proizvoda, pa će vam za sve trebati mnogo manje vremena!
Planiranje obroka svakako će vam olakšati cijeli proces jer će vam biti lakše ravnomjerno rasporediti kalorije tijekom dana. Nikome nije ugodno kad već za ručkom shvati da je dosegnuo svoj dnevni kalorijski unos i da mora gladovati ako želi ostati unutar svojih dnevnih okvira!
A to nam svakako nije cilj!
Upoznajte se s niskokaloričnim, a nutritivno vrijednim namirnicama koje možete uvijek imati pri ruci i lako ih ubaciti u razna jela. Takva hrana za mršavljenje pomoći će vam da održite ravnotežu i raznolikost u jelovniku.
Izbjegnite ove česte zamke!
Sad kad znate kako trebate brojiti kalorije, dobro je pripaziti na neke od čestih zamki u koje mnogi lako upadnu zbog silne želje da što prije dođu do tijela o kakvom maštaju. Mršavljenje je proces koji traje, a nestrpljenje vas može odvesti u neki od štetnih oblika ponašanja.
1) Mislite samo o kalorijama
Brojenje kalorija je alat. Ono nije samo sebi svrha.
A hrana nisu samo kalorije nego i gorivo za tijelo, užitak i zabava s društvom. Kad se usredotočujete samo na brojenje kalorija, uskraćujete sebi mnogo toga, a možete i nehotice naškoditi vlastitu zdravlju. Mnogima se tako dogodi da potpuno izbace masti zbog njihove visoke kalorijske vrijednosti, a to nije dobro. Zdrave masnoće kakve možemo pronaći u maslinovu ulju, sjemenkama, orašastim plodovima i masnim ribama nužne su za naše zdravlje.
Dakle, pripazite da vas razmišljanje o kalorijama ne odvede u ekstreme. Nemojte iz prehrane izbacivati visokonutritivne namirnice samo zbog njihove kalorijske vrijednosti.
2) Perfekcionizam
Osjećate li ljutnju ili snažnu grižnju savjesti svaki put kad se ne uspijevate držati svojega dnevnog unosa kalorija?
Takvi su osjećaji razumljivi, no ne trebate uvijek biti strogi prema sebi. Život se katkad ispriječi – morate doći na dodatni poslovni ručak, pojedete kolač da ne uvrijedite domaćina ili vam se jednostavno dogodi da ste loše isplanirali dan.
Događa se svima.
Dobra je vijest da jedan loš dan ili obrok ne znači da je sav vaš trud bio uzaludan. Jedan burger neće poništiti sav vaš napredak. Sutra je novi dan, a mršavljenje nije sprint, već maraton!
3) Mislite da mršavljenje mora biti mučenje
Odricanje, gladovanje, umor i gledanje kako svi drugi uživaju u slasnim burgerima dok vi jedete salatu… To je definicija mršavljenja, zar ne?!
Mršavljenje doista zahtijeva određena odricanja, ali mršavljenje ne mora biti mučenje! Štoviše, ako ga tako doživljavamo, izlažemo svoje tijelo dodatnom stresu! To negativno utječe na naš metabolizam i otežava nam ulazak u kalorijski deficit.
Česta pogreška, koja uklanjanje viška kilograma doista čini pravim mučenjem, pretjerano je ograničavanje unosa kalorija. Kad se u želji za što bržim rezultatima počnemo izgladnjivati, osjećamo pad energije i razdražljivost, a nerijetko se dovedemo i do nutritivnih deficita. To će nas učiniti nesretnima, neće pomoći našem zdravlju i ubit će nam motivaciju.
Zato kalorije brojite savjesno – ne samo da biste smršavjeli nego i da biste ostali zdravi!