Redovito vježbanje jedna je od najvažnijih zdravih navika. A da biste tjelesnu aktivnost zaista pretvorili u zdravu naviku, potrebno je da budete ustrajni tijekom cijele godine, čak i kad su temperature zraka visoke!
Ljeto je godišnje doba koje mnogi obožavaju jer je to vrijeme godišnjih odmora, kupanja u moru, češćeg boravka u prirodi i ljetnih druženja. I iako nam ljeto daje više prilika da budemo aktivni, zbog velikih je vrućina to katkad vrlo naporno, a može biti čak i opasno.
No, primijenite li ovih 5 zlatnih pravila za vježbanje ljeti, moći ćete ostati aktivni i bezbrižni cijelog ljeta!
1) Vježbajte ujutro ili navečer
Ljetne temperature i žarko sunce znaju biti nemilosrdni usred dana. Ako trenirate u tim uvjetima, riskirate dehidraciju i toplinski udar – što nije nimalo ugodno!
Izbjegavajte vježbanje između 10 i 16 sati, kad je sunce najjače. Radije birajte jutarnje ili večernje termine za vježbanje.
Tijekom zaista vrućih ljetnih dana čak i večeri mogu biti sparne, no zato na jutra uvijek možete računati. Noć će svakako ohladiti zemlju i zrak, pa će vas u vrijeme svitanja gotovo uvijek dočekati svježina.
Osim toga, ujutro ste svježi, odmoreni i puni energije, a lijepo će vas vrijeme dodatno motivirati. Sve blagodati svojega jutarnjeg treninga ponijet ćete sa sobom u dan koji je pred vama!
2) Nadomjestite izgubljene elektrolite
Zbog ljetnih vrućina vjerojatno ćete se pojačano znojiti, a kad tome pridodate kvalitetan trening, sasvim je sigurno da gubite mnogo elektrolita.
Elektroliti su tvari koje su nužne za normalno funkcioniranje živčanog i mišićnog sustava. Ako ih izgubite previše, počet ćete osjećati slabost, mučninu, vrtoglavicu, grčeve i mnoge druge simptome. A možete čak ostati bez svijesti!
Da biste to izbjegli, potrebno je da na vrijeme nadoknadite izgubljene elektrolite. U tome će vam pomoći najobičnija kuhinjska sol, juhe, energetske pločice ili izotonični napitci. Kao prva pomoć u slučaju navedenih simptoma može vam poslužiti i pola žličice jodirane soli u čaši vode.
3) Pijte više vode!
Pojačana je opskrba tijela vodom nužna tijekom ljeta!
Znojenjem ne gubimo samo elektrolite već i velike količine vode. Dehidracija može prouzročiti toplinsku iscrpljenost i toplinski udar, a to može biti osobito opasno ako vježbate sami.
Zato se uvijek pobrinite da sa sobom nosite odgovarajuću količinu vode i da pijete više nego inače. Preporučuje se da za svakih pola kilograma težine popijete od 4 do 6 decilitara vode, ovisno o vašoj konstituciji i intenzitetu treninga.
Pijte vodu prije, tijekom i nakon vježbanja čak i ako ne osjećate žeđ!
Kavoljupci također trebaju imati na umu to da je kava diuretik što znači da potiče izlučivanje tekućine iz organizma. Stoga, ako volite popiti koju kavicu prije treninga kako biste se razbudili, imajte na umu to da tijekom ljeta morate popiti više vode nego što možda mislite!
4) Nosite prozračnu odjeću
Na treninzima je uvijek pametno nositi laganu i prozračnu odjeću, no ljeti to postaje još važnije!
Većina sportske odjeće izrađuje se od prozračnih tkanina koje se ne lijepe za tijelo, ne zadržavaju toplinu i pomaže tijelu da ostane suho. Zbog toga se isplati uložiti nešto novca u takvu odjeću umjesto da uvijek vježbate u istoj prastaroj trenirci.
Vježbate li mnogo na otvorenome, pobrinite se i da vas vaša odjeća štiti od štetnih UV zraka.
5) Odaberite vježbanje u društvu!
Spojite ugodno s korisnim i pretvorite svoje treninge u druženja.
Upišite se na grupni tečaj, pozovite prijatelje ili ekipu s posla, pa zajedno isprobajte pilates, aerobiku, funkcionalni trening ili neke ljetne sportove koje možete vježbati na otvorenom!
Osim što ćete se zabaviti i produbiti odnose s drugima, imat ćete pokraj sebe nekoga od povjerenja ako dehidrirate ili doživite toplinski udar. Zvuči neobično, ali netko drugi mogao bi na nama primijetiti zabrinjavajuće simptome prije nego što ih primijetimo sami.
Osim toga, društvo će vas dodatno motivirati da ostanete aktivni i ustrajete u svojim zdravim navikama čak i kad je vježbanje izazovno!