X

Kako motivirati zaposlenike? 5 konkretnih savjeta!

Kako motivirati zaposlenike? 5 konkretnih savjeta!

Kako motivirati zaposlenike? Ovo pitanje muči gotovo svakog poslodavca, a svi koji su se u tome okušali znaju da to nije nimalo lako.

Objavljeno 21 listopada, 2022

Kako motivirati zaposlenike? Ovo pitanje muči gotovo svakog poslodavca, a svi koji su se u tome okušali znaju da to nije nimalo lako. Ipak, sav se trud isplati jer motivirani zaposlenici zaista će višestruko uzvratiti! Veća učinkovitost i kvaliteta obavljenog posla samo su neki od pozitivnih rezultata koje možete očekivati.

Stare metode mrkve i batine odavno su pale u vodu i trebaju ostati zaboravljene u prošlom stoljeću. Kažnjavanjem zaposlenika najčešće ćete izazvati pad produktivnosti i dobiti zaposlenike koji svoj posao odrađuju s minimalnim kapacitetom.

Danas znamo da postoje dvije vrste motivacije.

Vanjska ili ekstrinzična motivacija uključuje plaću, nagrade, bonus, dobre uvjete rada, razne povlastice i slično. Druga je vrsta unutarnja ili intrinzična motivacija. Ona se prije svega odnosi na unutarnje želje i težnje zaposlenika, a može se prikazati kao potreba za učenjem, stvaranjem, kreativnošću ili istraživanjem.

Poslodavac može motivirati zaposlenika na oba načina!

Zadovoljavanje vanjske motivacije treba biti prvi i osnovni potez svakog poslodavca. Kad to jednom riješite, nužno je omogućiti zaposlenicima da zadovolje svoju unutarnju motivaciju. Tek tada zaposlenik postaje ispunjen, daje sve od sebe i bolje obavlja svoj posao!

Kako to postići?

Donosimo vam 5 ideja kako motivirati svoje zaposlenike i pružiti im sve što je potrebno kako bi odlučili dati sve od sebe.

  1. Nagradite trud i dobre rezultate

Dobra plaća uz koju se vaš zaposlenik neće morati pitati kako da preživi do kraja mjeseca svakako je osnova. Za kvalitetno obavljen rad poželjno je dodatno nagraditi zaposlenike povišicama, bonusima i drugim materijalnim povlasticama!

Mnogo je načina na koje možete nagraditi i ekstrinzično motivirati svoje zaposlenike i isplati se biti kreativan. Možete im ponuditi plaćeno dopunsko zdravstveno osiguranje, dodijeliti edukacijski budžet, organizirati team building, pokloniti im ulaznice za koncert ili ih odvesti na večeru. 

Posebno popularna povlastica koju poslodavci mogu ponuditi je MultiSport kartica. Subvencionirajte svojim zaposlenicima određen iznos mjesečne članarine i tako im omogućite pristup u više od 400 sportskih objekata diljem Hrvatske! U zdravom tijelu je i zdrav timski duh!

No osim materijalnih stvari, važno je i da vaši zaposlenici osjećaju da ih cijenite. Javno ih pohvalite i odajte im priznanje za trud i rezultate. Na kraju krajeva, trud i rezultati mogu se nagraditi i – povjerenjem.

  1. Prepustite im odgovornost i izbjegnite mikromenadžment

Najbrži način da svoje radnike izložite stresu i u njih izazovete osjećaj manje vrijednosti jest to da im stalno visite za vratom. To je i najefikasniji način da ubijete njihovu kreativnost. Nemojte skakati na svaku njihovu pogrešku i tražiti od njih da opravdaju baš svaku minutu u radnom danu. Jedna studija čak navodi da su negativni učinci mikromenadžmenta toliko jaki da je upravo to jedan od tri najčešća razloga zbog kojih djelatnici daju otkaz. Nizak moral, nezadovoljstvo, smanjena produktivnost, izgaranje i visoka fluktuacija osoblja samo su neke od posljedica takvog pristupa.

Dajte svojim ljudima više autonomije i autoriteta – pokažite da im vjerujete! Radnici koji imaju određenu kontrolu nad svojim poslom i svojim radnim danom postaju odgovorniji i produktivniji. Intrinzična motivacija tako raste jer osjećaju da njihova djela čine neku razliku i pridonose kolektivu.

  1. Omogućite rad u različitim projektima

Dosada je ubojica produktivnosti.

Ako ikako možete, omogućite svojim zaposlenicima rad u različitim projektima ili ih izložite novim izazovima. Možete ih i potaknuti da nauče nove vještine. Nastojte pratiti njihove interese i dajte im dovoljno prostora da ih razviju. Uvedite nov sadržaj na radnome mjestu – to će povećati kreativnost, a samim time i unaprijediti vaše poslovanje.

Naravno, neće uvijek biti moguće ponuditi zaposlenicima da sudjeluju u više projekata. Ipak, važno je da razbijete monotoniju u radu, a obično se i unutar jednog projekta mogu pronaći novi izazovi ili zadatci. Idealno bi bilo kad biste radnicima omogućili da sami odaberu nove zadatke ili područje svoje struke o kojemu žele znati više.

Imajte samo na umu to da neće svi vaši radnici biti spremni za promjene ili dodatne izazove! Uzmite vrijeme da procijenite kome treba takva intervencija, a kome ne.

  1. Izgradite dobro radno okružje

Na radnome mjestu svakog dana provodimo osam ili više sati. Zato je neopisivo važno stvoriti ugodnu atmosferu u kojoj vlada povjerenje i suradnja, a nije naodmet ni zdrava doza humora. 

Njegujte iskrenost, otvorenost i razumijevanje te potaknite zaposlenike da se povežu i međusobno surađuju. Postavite jasna očekivanja tako da svi uvijek znaju što od njih tražite. Ponudite dodatna objašnjenja kad je potrebno i ostavite dovoljno prostora za kritiku i drukčija mišljenja. Dopustite im da izraze nezadovoljstvo! Tako ćete uvijek spriječiti opasnost da bilo tko od zaposlenika, u strahu od kazne, skriva problem koji ne zna riješiti.

U zdravom radnom okružju vaši će zaposlenici osjećati sigurnost i poštovanje. Njihova intrinzična motivacija tako će rasti jer će se osjećati kao dio zajednice kojoj će svojim radom željeti što više pridonijeti. A produktivnost će se povećavati!

  1. Pitajte ih što žele

Ne morate nagađati. Zaista.

Ako ste uspjeli stvoriti dobro radno okružje i uspostaviti odnos pun povjerenja, pitajte svoje zaposlenike što žele i što im je potrebno da na poslu budu još zadovoljniji.

Možda bi umjesto još jednog vikenda predviđenog za team building u adrenalinskom parku vaši zaposlenici radije htjeli jednodnevni timski izlet usred tjedna.  Iskren razgovor s nadređenim jednom mjesečno možda bi im bio draži od “neobvezatnih” druženja petkom. Ako sve više vaših zaposlenika počinje stvarati svoju obitelj, pitajte ih kako ih u tome možete podržati.

Razgovarajte s njima i otkrijte što žele.

Imajte također na umu to da se s godinama mijenja život vaših zaposlenika, a time i njihovi prioriteti. To znači da ono što je prije tri godine savršeno funkcioniralo danas više ne mora tako funkcionirati. Nemojte pretpostavljati što vaši zaposlenici žele – to je česta zamka!

Pitajte ih.

Saznajte više o tome kako koristiti MultiSport

MULTISPORT U BROJEVIMA

1.500+

PODUZEĆA I INSTITUCIJA KORISTI NAŠE USLUGE

2018.

ULAZIMO NA HRVATSKO TRŽIŠTE

35.000+

ZADOVOLJNIH ZAPOSLENIKA KORISTI MULTISPORT KARTICU